• Ana Sayfa
  • »
  • Yakıştı mı Bu Pislik Sana Güzel Ege…!

Yakıştı mı Bu Pislik Sana Güzel Ege…!

Yakıştı mı Bu Pislik Sana Güzel Ege…!
Şu beğenmediğimiz Yunan’ın adalarına gezmeye gidince şehirsel ve çevresel estetik anlayışına bakıp içimizi çekiyoruz. Neden bizim Egeli turistik beldelerimiz Çeşme, Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris ve diğerleri böyle değiller diyoruz. Yunan adalarında yapılara tek tek bakarsanız belki mimari şaheserler göremezsiniz. Ancak bir bütünlük, bir uyum, bir devamlılık var. Komşuya, çevreye, insana saygı var. Binaların neredeyse tümü tertemiz, beyaza boyanmış, onları begonviller, sardunyalar süslüyor, palmiyeler gölge getiriyor. Mimari dil genel bir uyum içinde. Bina ölçeği insanı ezmiyor. Sokaklar geleneksel taş ile döşeli, kanserojen asfalt çok az. Tabela terörü yok. Ve de en önemlisi her köşede çöp dağları yok.

 

Ancak bizim Ege de durum farklı.

            Çöpler dağ boyu, çöp bidonları leş, pislik etrafa yayılmış… Sağlık açısından mı ağlarsınız görsel açıdan mı ? İşte size resimler…

            Buralara yerli, yabancı turistler geliyor. Ayıp olmuyor mu Hanımlar, Beyler, Başkanlar….!

Buralar seçkin turizm bölgelerimiz, en gelişmiş batılı yörelerimiz, Buralarda Belediyeler yazlıkçılardan çeşitli başlıklar altında büyük paralar topluyor. Bir tanesini ödeme hemen suyun kesiliyor.

 

AKP bu resimleri seçimlerde kullansa Ege yi de alabilir…!

 

            Pek tabii bu resimler tüm Ege Bölgesi ni temsil etmiyor. Bu yüz kızartan kareler bir hafta evvel Ege sahiline yakın bir bölgede çekildi. Denize yakın demek, seçkin, pahalı alanlar demek. Bidonların yazılarını inceleyenler bu fotoğrafların nerede çekildiğini az çok tahmin edebilirler.

 

Kıyı Ege de çevrelerini temiz tutan idareleri ve halkları tenzih ediyor, bu pisliğe neden olanları ve bu durumu sonlandırmayanları Allah’a havale ediyorum.

            Bu pespayi görüntüler ne Ege sahillerimize ne de Türkiye mize yakışmıyor.

            Bir milletin ulaştığı medeniyet çizgisi şehirlerinin görüntüsüyle doğrudan orantılıdır.

Daha ne diyeyim a Dostlar…..?

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1735


Editör`den Size - Özel Haberler