• Ana Sayfa
  • »
  • FOTOĞRAFLARLA BİR ÖZELLEŞTİRME HİKAYESİ…

FOTOĞRAFLARLA BİR ÖZELLEŞTİRME HİKAYESİ…

Özelleştirme ile ilgili bir yazı yazıyordum.

Şöyle bir cümle kullandım; "Ayancık’taki sahil kenarındaki ORÜS’ün makineleriyle terk edilmiş harabe haldeki devasa tesisini özelleştirme fanatiklerinin görmesini o kadar isterdim ki…"

Sonra düşündüm, yazmaya neden başladım ? “Söz uçar yazı kalır” diye.. Meramımı fotoğrafla daha iyi anlatacaksam, yazı neden fotoğraflardan oluşmasın ? O sayede benim gördüklerimi okuyanlar (bakanlar mı demem gerekirdi) da görecekler, olayın vahametini daha iyi kavrayacaklardı…
Kaldı ki, resimin etkisinin yazıdan daha fazla ve kalıcı olduğu da bilindiğine göre, bir deneyeyim dedim. Umarım beceririm.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı kayıtlarına göre Ayancık ORÜS (Orman Ürünleri Sanayi) İşletmesinin özelleştirildiği 12.03.1996 tarihinde 247 işçi çalışıyordu. Fabrika birkaç kez el değiştirdi. 2002 yılında kapandı. Binlerce kişinin ekmek yediği bu fabrika içindeki makinalarla birlikte harabeye dönmüş durumda…

Fabrikanın devletin elindeki bazı gayrimenkulleri de (Lojmanlar, Arsalar vb. ) ÖİB tarafından satılmış ve satış sonucunu gösterir ilan 02.01.2000 tarih 23924 sayılı resmi gazetede yayınlanmıştır.

Tüm bunlar sonucunda; binlerce kişi işsiz aşsız kaldı, Ayancık`ın en güzel yerinde bir harabe yığını oluştu, kendi kendine yeten bu ilçe göç veren bir konuma düştü..

(1. Fotoğraf dışında kalan fotoğrafların tamamı tarafımdan 28.10.2008 tarihinde çekilmiştir.)

1)Fabrikanın çalıştığı dönemde , fabrikanın giriş kapısı..