UÇUŞA DOĞRU 9,8, 7 ....

UÇUŞA DOĞRU 9,8, 7 ....
Abraham Lincoln, ABD`nin 6. başkanıydı.
1863` de İç Savaş`ta Birlik Ordusu`nun, Amerika Konfedere Devletleri`ni  Gettysburg Muharebesi`nde mağlup etmesinden sonra yaptığı Gettysburg Konuşması,  tarihin ön önemli konuşmalarından biri sayılıyor.
"Burada bundan böyle kendini esas adaması gerekenler hayatta kalmış olanlardır. Bu bitmemiş görevi, bu cesur insanların bu kadar ilerlettiği noktadan alıp daha ileriye taşımalıyız ki, bu insanların bir hiç uğruna ölmediğini ispatlayalım" demişti.
Bugün ABD`nin küresel gücü, o gün Lincoln yönetiminin kıta çapında, hükümet destekli demiryolu ve sanayi yapısı kurması, bu yapıda 150 yıl süren uzun ömürlü dev bir ekonomik bağ oluşturarak  Amerika`nın Orta Batı ve Uzak Batı bölgelerine büyüme ve refah getirmesi esasına dayanıyor...

*
2000`lere gelindiğinde ABD, Küresel Serbest Piyasa`ların  tartışmasız lideriydi.
Ülke ekonomilerinin rekabetçi baskılara ve diğer serbest piyasa güçlerine dayanabilecek  bir ekonomi varlığında olmaları için Küresel İşbirliği`ni dayatıyordu.
"Yeni İpek Yolu" projesiyle, 2006`da Afganistan Kabil`de, "Büyük Orta Asya`da İşbirliği Konferansı"nda Orta Asya`dan Hint Okyanusu`na, Güney Asya ve ötesine doğru temel ulaşım yollarının açılmasıyla bölgenin Batı`ya entegrasyonun güçlendirilmesi kararlaştırıldı...

*
AKP iktidarıyla Türkiye, Türk ve İslami nitelikleriyle Osmanlı Devletinin yıkılması ve halifeliğin kaldırılmasıyla başsız ve karmakarışık kaldığını düşünülen İslam ülkelerine ve Sovyet baskısıyla demokratik gelişim sağlayamadığı düşünülen Orta Asya Türk devletlerine model edildi.
Türkiye Doğu-Batı güzergâhında İpek Yolu`nun yeniden canlandırılmasında lokomotif rolde ve transit ülke konumundaydı.

*
Yeni İpek Yolu Projesi kapsamında İstanbul`un Finans Merkezi yapılması, Galataport, Kanal İstanbul projesi, Marmaray projesi, 3.Boğaz köprüsü, 3.Hava Limanı inşalarına yol verildi.
Çevre ülkelerin ve Türkiye`nin Kalkınma Ajanslarının ve Serbest Ticaret Bölgeleri, Organize Sanayi bölgeleri ve Teknoparkların demiryolları, kara-hava ve deniz yollarıyla bir Mega Kent` te bağlanması ve buradan  küresel sisteme entegre olması öngörülüyordu.

*
Ne ki bir süre önce, Rusya ve Çin`in, ABD`nin ekonomik, siyasal gelişmeler adına yaptığı küresel girişimlerden endişesi saklanamaz boyutlara ulaştı.
Avrupa-Atlantik ve Asya-Pasifik mekânlı ortak güvenlik anlaşmaları çöktü.
Nitekim ABD Temsilciler Meclisi Ukrayna kriziyle ilgili 758 sayılı kararla, ABD-Rusya arasında "Soğuk Savaş"ı tescil etti.
Bu suretle ABD kampında yer alan Türkiye`nin Yeni İpek Yolu Projesindeki katılımı, Rusya ve Çin`in çok sayıda serbest ticaret anlaşmasıyla geliştirmekte olduğu ve Asya`da istikrara ve gelişmeye yönelik güçlü ve farklı adımlarla oluşturulan "Yeni Bölgecilik" ten koptu.

*
Şimdi Çin, Yeni İpek Yolu projesini adım adım hayata geçiriyor.
Sovyetler Birliği`nin dağılmasından bu yana geçen çeyrek yüzyıl boyunca benzersiz bir ekonomik patlama yaşayan Orta, Güney ve Güneydoğu Asya`ya Yeni İpek Yolu`yla girmeyi,  genişletilmiş ekonomik işbirliği programlarını yürütmeye çalışıyor. 
Bu stratejinin temelini ABD`nin yıllardır Afrika, Ortadoğu ve Asya`da sözde demokrasi yanlısı ve insanhaklarcı söylemleriyle istikrarı, yatırımları ve yaşam standartlarını zayıflatmaya hizmet eden politikaları ve bu  politikaların yansıdığı çok kanlı ideolojilerden alınan dersler oluşturuyor.
Bugün Çin, gelişmesini sürdürüp güçlenmesi için diğer Asya ülkeleri ile kalkınma fırsatlarını paylaşıyor, kazan-kazan işbirliğini genişletiyor.

*
İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve Asya Altyapı Yatırım Bankası projeleri, hem Çin`in istikrarlı büyümeyi sürdürmesini, hem Asya ülkelerinin kalkınmasını sağlamayı hedefliyor.
Şanghay İşbirliği Örgütü Finansman Kurumu, Asya Altyapı Yatırım Bankası ve BRICS Kalkınma Bankası arasında eşgüdümün kurulmasıyla;
İpek Yolu Ekonomik Kuşağında bölgesel altyapı projeleri için finansman sunulması ve Asya`nın ekonomik kalkınmasının önündeki darboğazların kaldırılması hedefleniyor.

*
Rusya ve Çin`in geliştirdiği yeni bölgecilik anlayışı Avrupa-Atlantik ve Asya-Pasifik mekânlı ortak güvenlik anlaşmalarının çökertmiştir.
Bu noktada "Turuncu devrimler"in finansörü olan ABD`li spekülatör George Soros, Çin`in ekonomik hamlelerinin yeni bir dünya savaşı çıkarabileceği açıklıyor.
"Eğer Çin, hem iktidarda kalmak, hem de ülkeyi bir arada tutmak için ABD müttefiki bir ülke ile çatışmayı tırmandırırsa 3.Dünya Savaş`ı başlayabilir "diyor.

*
Son zamanda Çin, zengin petrol ve doğalgaz yataklarının olduğu Güney Çin Denizi`nin yüzde 90`ının kendisine ait olduğunu savunmaktadır.
Ama ABD müttefikleri Brunei, Malezya, Filipinler, Vietnam ve Tayvan da bu sularda hak iddia ediyor.
Çin, Güney Çin Denizi`nde Filipinlilerin yaşadığı Thitu/Pagasa adası yakınında Spratly adalarındaki Fiery Cross mercan kayalıklarını kum ve betonla dolduruyor, askeri pist inşa ediyor,bölgede hem arazi ıslahı, hem de deniz altı arama faaliyetlerinde bulunuyor.

*
ABD ise adaların 12 deniz mili içerisindeki kısmına savaş gemileri göndermeyi planlıyor, istihbarat uçuşları da yapıyor.
Çarşamba günü Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD`nin gerçekleştirdiği  bir istihbarat uçuşuna son derecede ağır karşılık vermiştir.
Söz konusu uçuşla ilgili ABD`nin bölgesel barış ve istikrara zarar verecek olası bir kazaya neden olmaması için bu tür hareketleri durdurması çağrısında bulunduğunda nefesler tutuluyor.

*
Bu sırada Türkiye halkı  bin ona, beş bin buna verilse ne yazar, dünyaya bihaber bırakılmış ve 7 Haziran Seçimlerine yürüyor. 
New York Times, ABD ve NATO`yu "Seçime giderken demokrasiye verdiği ağır zararlardan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan`ı durdurmaları için" göreve çağırıyor!
Nihayet,  A.Lincoln`den dahi  ders  çıkarmadan, "Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan  / Türk`üz, Cumhuriyet`in göğsümüz tunç siperi/ Türk`e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri" diyen Atatürkçü nesli ve her türlü ilkesini çarçur etme başarısı gösteren mirasyedi edalı CHP ve Genel Başkanı K.Kılıçdaroğlu`nun ise aslan sosyal demokrat taraftarlarıyla birlikte,
Yeni İpek Yolu Projesi üzerinden "Yüzyılın Projesi: Merkez Türkiye: Türkiye`yi Uçuracağım" derken bir Mega Kent`ten memleketi Mars`a uçmanın geri sayımında olduğu bildiriliyor...  

Diğer Yazıları

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 351


Editör`den Size - Özel Haberler