• Ana Sayfa
  • »
  • KADINLAR, EŞBAŞKANLIK VE DERİNLEŞME

KADINLAR, EŞBAŞKANLIK VE DERİNLEŞME

KADINLAR, EŞBAŞKANLIK VE DERİNLEŞME
Türk kadını feyzini, "Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla,bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım" düşüncesinde Mustafa Kemal`in ışığından alıyor.
 
*
Başbakan Erdoğan,"Başı örtülü bayan başı açık bayan için ben senin haklarını savunacağım,seni mahalle baskısından kurtarmak için her türlü mücadeleyi vereceğim diyor.
Ama öte taraftan başı örtülü olmayan bayanlar kılık kıyafetinden dolayı eğitim özgürlüğünü kaybetmiş, bunu yaşayamayan hanımlara, ben de senin için bu mücadeleyi vereceğim,diyemiyor. İşte işin sırrı bu" diyor!

*
Kürtler, Kürdistan Sorunu`nun çözümünde devletin ulus bağlantısının koparılması,toplum dinamiğinde devletçi ve milliyetçi duruşun yokedilmesi ve bireyin özgürleşmesinde Kürt kadınını temel cinsiyet kabul ediyor.
Kadın her türlü patriyarşik ve hiyerarşik  saldırıya karşı öncü rolü oynuyor.
Abdullah Öcalan`ın gösterdiği istikamette Kürt kadınları beşbin yıllık erkek iktidarından sonsuz boşanarak, kadının özgürleşmesi ve giderek toplumun demokratikleşme özgürlüğünün oluşacağı düşüncesinde biçimleniyor.
Özgür olabilen Kürt kadını için ideoloji; aşk olmak, çoğalmanın bereketini vermek ve o uğurda savaşılmaya layık olmak bilincinden başlıyor.
Bu "İstar" olmak demektir -ki, "İstar" aşkı,seksi,bereketi ve savaşı temsil eden MÖ 3.asrın Mezopotamya`da Akad Devletinin tanrıçasıdır,meşe ağacıyla sembolize ediliyor.
Meşe ağacı kabalistik kültürde ormanın tüm ağaçlarının koruyucusudur ve -bugün,BDP`nin resmi sembolü olarak kullanılıyor...

*
Türk kadını cumhuriyetin sağladığı Eğitim ve Öğretim Birliği, Medeni Yasa, Seçme ve Seçilme haklarıyla,Türkiye`nin aydınlanmasında öncülük ediyor.
Lâik ilkeyi özgürleşmenin güvencesi sayıyor.
Birey olmak, yönetimi paylaşmak,temel hak ve özgürlüklerde yükselmek,cinsiyet ayrımını kaldırmak-öylece, kendine yeten, topluma hizmet edebilecek yeterlikte daha çok birey yetiştirmek mücadelesi veriyor.
Türk kadını türban kullanımına dinsel inanç nedeniyle geçerlik tanımayı,kamu hukuku alanında bir düzenlemenin dinsel esaslara dayandırılmasını, güvencesi saydığı devrim yasalarına aykırı buluyor.
Yıllarını verdiği kadın özgürlüğü mücadelesinde kazanımlarını kaybetmek istemiyor...        
Türk Kadını, Kürt kadınının özgürleşmesi yolunda "İştar"laşması sürecinde kadını erkek iktidar ya da  tecavüz kültürü toplamının artığı eden bir tecavüz sonucu doğması bahtsızlığını reddediyor...

*
Üç konseptte üç kadın; kadının parçalanmışlığı ötesinde Türkiye`nin kadınlar üzerinden bölünmüşlüğünü de gösteriyor...

*
Bu tablonun önünde Başbakan Erdoğan`ın demokratikleşme paketinde "Siyasi partilerde eşgenel başkanlığın önünü açıyoruz. Seçim Kanunu`nun 15. Maddesi`ne bir ek yapıyor tüzüklerinde yer almak ve iki kişiden fazla olmamak kaydıyla partilere eşgenel başkanı sistemini uygulama imkanını getiriyoruz" açıklamasının üzerinden çok geçmemiştir ve Türkiye yerel seçimlere ardından yarınlara gidiyor.

*
Abdullah Öcalan`ın Kürdistan Sorununun çözümünde, devletin ulus bağlantısının koparılması, toplum dinamiğinde devletçi ve milliyetçi duruşun yokedilmesi ile bireyin özgürleşmesinde Kürt Kadınının temel cinsiyet kabul edilmesi talebi ardından,
Kadınlar; Kürt Hareketi içinde kendi iradesiyle yer almış -giderek öncü güç haline gelmektedir.
Eşbaşkanlık sisteminin bir yasasının olmayışına rağmen önünün açılması -şimdi, kadının kendisini ve misyonunu daha geliştirilmesine yol veriyor.
Tüm kitle örgütlerinde ve yönetimlerinde eşbaşkanlık sistemi uygulanmasına yol alınırken, Kürt kadınları parlamentoda kadın milletvekili olmaktan daha etkilisini, sonuçlarını toplumda daha çok hissettirecek yerel yönetimlerden en ücradaki eve kadar derinleşmek üzere eşbaşkanlık görevlerine koşuyor.

*
Eşbaşkanlıkla belediyelerin statüsü yıkılıyor.
Kürt kadını örgütlü bir iradede yaşamın temel öznesi olarak yer alırken, kadının potansiyeli açığa çıkarılıyor.
Eşbaşkanlıkla erkek lehine olan tüm dengeler alt üst ediliyor, denge kadın ve erkek  ekseninde yarı-yarıya kuruluyor.
Bir kadın ve bir erkek, bir kadın ve bir erkek misyonları bulundukları konumla oranlı bütün belediyelerden,sivil toplum örgütlerine,köy, mahalle,semt ve evlere;biri Türkiye yasaları doğrultusunda resmî Eşbaşkan, diğeri Kürdistan halk yasasına göre seçilmişle iki başkanlık oluşturuluyor. 

*
Kürtler,Kürdistan Sorunu çözümü için doğrudan siyasete ve yönetime katılıyor,derinleşiyor, kendi kendilerini yönetiyor.
Devletten ve hükümetten çözüm talep etmeden kendi demokratik özerk sistemlerini kuruyor.
 
*
Hey, Chief of the Turkish General Staff General Necdet  Özel,bu Kürtlerin "Öz Savunma"sıdır.
Diğer Yazıları

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 839


Editör`den Size - Özel Haberler