FEDERALLEŞME

FEDERALLEŞME


Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin "SSCB`nin dağılması ve Soğuk Savaş`ın sona ermesi ardından Batı`da bize karşı oluşan hırsın ve tek kutuplu dünyanın sağırlık döneminin sözde değil uygulamada sona ermesi gereklidir" düşüncesindedir.
BM merkezinde  adalet ve ulusal çıkarlara saygı ilkelerine dayalı yeni bir küresel statü, bunu belirleyen yeni bir uluslararası hukuk talep ediyor.

*
ABD enformasyonel emperyalizmi ise modern zamanda ulus devlet kurumuyla sahip olunan toprak parçasının ötesinde,
İnsanın ve toplumsal yapının da yönetilmesi,refah ve gelişime ortak edilmesinin söz konusu olduğundan yanadır.
Dünyanın her yerinden insanların faydaları ve mutlulukları için bilgi teknolojilerini talep ettiğini,
Bilgi teknolojilerini elinde bulunduran gücün de sömürme karşılığında arz ettiğini savunuyor.
"Yeni sömürgecilik insandan gelişip tüm dünyaya işliyor, modern zamanın yeni hayat tarzı ulus devletlerin ötesinde dizayn ediliyor, karşıtlar ise eşitliğin mücadelesini veriyor"deniyor.

*
Ukrayna`da da bu mücadele veriliyor.
Rusya`nın Kırım`ı ilhak etmesinin ardından,Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri bağımsızlık ilan etmiş, çatışmaların ve barış müzakerelerinin tarafı olduklarını bildirmişlerdir.
Müzakerelerde eşit haklar, adil seçimler, Rusya`ya ve  Rusya-Belarus,Kazakistan`ın kurduğu  Gümrük Birliğine entegre olmayı talep ediliyor.
Taleplerin yerine getirilmesi halinde barışı destekleyeceklerini, ortak ekonomik ve kültürel alanı korumak için çaba harcayacaklarını ilan ederken,
Ukrayna, Donetsk ve Lugansk bölgesinde kalıcı ateşkes ilan edildiğini, ateşkes kararı alınırken taraflarıni fikirlerini korumaya devam ettiklerini açıklıyor.

*
Bu sırada Sibirya Federal Bölgesi başkenti Novosibirsk`te, Sibirya`nın federalleşmesi  talepleri için planlanan yürüyüş yasaklanmıştır.
Sonra,Kuzey Kafkasya Çerkes topraklarında Rusya Federasyonu`na bağlı Kuban Halk Cumhuriyeti, Moskova merkezinden daha az bağımlı olan yönetim organlarını kurmaya ilişkin Anayasal hakların yerine getirilmesini istiyor.
Federalleşme ile Kuban haklarının Rusya`da bulunan cumhuriyetlerin hakları ile aynı seviyeye geleceği, yerel ve federal bütçeler arasında gelir dağılımının daha adil olacağı iddiası ve "Kuban`ın federalleşmesi" sloganıyla  Krasnodar şehrinde bir yürüyüş tertipleniyor.

*
Batı`nın, Ukrayna üzerinden Rusya`nın, hegemonya ve güç siyasetine dayalı eski dünya güvenlik anlayışı yerine karşılıklı güvene, yarara, eşitliğe ve eşgüdüme dayalı sürdürülebilir yeni bir güvenlik anlayışı iddiası arasında gelişen mücadelenin başka bir boyuta evrildiği anlaşılıyor.

*
Rusya jeopolitik ve ideolojik çıkarlarını korumak için doğu Ukrayna halkının isyanında,Batı demokrasisinin değerlerini ileri sürüyor.
ABD`nin  Kosova Cumhuriyeti`nin bağımsızlığını tanımasına dayanak yaptığı "Bağımsızlık bildirgeleri,iç yasaları ihlal edebilir. Ancak bu,uluslararası hukukun ihlal edildiği anlamına gelmez" beyanını koz olarak kullanıyor.
"Kosova`da Arnavutlara tanınan haklar, nedense  Ukrayna`daki Rus azınlıklara tanınmıyor. Batı uygulamalarının sonuçlarını öngöremeyecek şekilde siyasi öngörü ve ölçme duyusunu kaybetti ve biz geri adım atamayacak eşiğe geldik" diyor.

*

ABD ise Kırım referandumun tekrarlanması halinde Asya`da bir çok toplumun Rusya`ya bağlanmasından endişe ediyor.
Ama Asya`da referandumla toprak anlaşmazlıkları yaşanması halinde bölgedeki müttefiklerini destekleyeceğinin sözünü de veriyor.

*
Nitekim, Türk-Moğol Altın Ordu Devleti Han`larının Rus topraklarında baskı kullanarak uyguladıkları ve Rusların benimseyerek bugüne kadar ulaştırdıkları siyasî, idarî  yapıyla ilgili çeşitli uygulamaları,
Mesela,Federasyon toprakları üzerinde Moskova`nın halen "Altın Orda Sistemi-Hükümdar Devlet Sistemi" nde olmasından hareketleniliyor.
Rusların federalleşmenin daha adil bir sistem olduğuna ilişkin algıları  ivmeleniyor, bölgelerde merkeze karşı duyulan öfke tahrik ediliyor.
Şimdi, bölgelerde "Rusya`yı Moskova belasından kurtaralım" sloganları yükseliyor...

*
Ukrayna Donets Havzası ya da Donbas`ta, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlık taleplerine benzer güçte,
Rusya Federasyonu`na dahil olan cumhuriyetlerde giderek güçlenen federalleşme talepleri seslendiriliyor.
Federalleşmenin tüm sorunları ortadan kaldıracağı, Sibirya`dan Portekiz`e kadar yeni bir jeopolitik birliğin oluşacağı müjdeleniyor.

*

Yeni Türkiye` nin de İslam faktörünü daha geliştirmek suretiyle, Rusya`nın federalleştirilmesine katkı koyacağı anlaşılıyor.
Nitekim yeni Türkiye,Rus Federasyonunun İslam dini ile ilgili bölgelerinde üretim ve milli gelir artışını teşvik eden politikalarıyla yayılıyor.
Bir taraftan da İslâm ülkelerinin sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansıyla, İslâmcı bir medeniyeti kurma iddiasında Türk dış politikasına yeni nufuz alanları açmaya çalışılıyor!

*
Ne ki, Ukrayna sorunu ne tek başına Batı yanlısı halkın demokrasi,ne de Rusya yanlısı federasyon isteyenlerin talebidir.
Sorun iktidar ya da muhalefetin dinamik güçlerle birlikte ülkenin gelecekteki yönünü belirleme mücadelesi olarak yayılıyor, ama bu siyasi tercih tarafların yönelimlerini refah, kalkınma ve ulusal güvenlik gerekçeleriyle açıklaması tezlerinin daha kuvvetli olduğu anlamına gelmiyor... 

*
Ya? 
Altın Ordu Devleti Han`larının "Bağımsızlığa" verdikleri değerin bugüne yansıması algısında Rusya Dışişleri Bakanı S.Lavrov,"Amerikalılar dünyanın her köşesinde "resmi geçitleri" Washington`dan yönetemeyeceklerini, kendi kararlarıyla emri vaki yapamayacaklarını itiraf etmeye hazır değiller. Onlar anlayamıyor, aslında anlamaya başladıklarını düşünüyorum, yine de başkalarının fikirlerini göz önünde bulundurmama içgüdüsünü henüz atamadılar"diyor.
Diğer Yazıları

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 488


Editör`den Size - Özel Haberler