• Ana Sayfa
  • »
  • DÜNYA SİLAH ORMANINA DÖNÜŞÜYOR

DÜNYA SİLAH ORMANINA DÖNÜŞÜYOR

DÜNYA SİLAH ORMANINA DÖNÜŞÜYOR

Asya`da hegemonya siyasetine dayalı eski dünya güvenlik anlayışı yerine karşılıklı güvene, yarara, eşitliğe ve eşgüdüme dayalı  sürdürülebilir yeni bir güvenlik anlayışı gelişiyor.
Avrasya`da Ukrayna`nın Baltık`tan Karadeniz ve Hazar`a kadar olan bölgedeki rolü ABD-Rusya arasındaki hegemonya dengesi yeniden oluşturuluyor.

*
O yüzden ABD ve AB Soğuk Savaş zihniyetiyle Asya ve Avrasya`da değişen bu mekanizmaya meydan okumak üzere Rusya`ya ardarda ekonomik,siyasi ve askeri yaptırım paketleri açıyor...

*
Asya ülkeleri üzerinde diplomatik baskılar kurularak Rusya`ya yaptırımlar uygulanması isteniyor.
Japonya, ekonomisinin olmazsa olmazı Rus doğal gazı ve petrolünden vazgeçmesi yolunda baskılanıyor.
Nitekim Japonya, Rusya`nın Çernomorskneftegaza ve Neftebaza adlı şirketlerinin varlıkları donduruyor.
Benzer şekilde Güney Kore,Hindistan`a diplomatik baskılar kuruluyor.

*
Uzun süredir NATO`nun "Akıllı Savunma- Smart Defence " girişimi,ittifakın bu kapsamda füze savunma sistemlerini aşamalı ve uyarlanabilir bir yaklaşımla geliştirmesine yol açmıştır.
Ne ki,bu süreçte NATO`nun Strateji Belgesinde eski hasmı Rusya`yı stratejik ortak olarak anan ve Avrupa bölgesinin küresel tehditlere karşı korunmasında  Füze Savunma Sistemine katılımını  isteyen teziyle,
Rusya`nın ABD ve NATO ile yeterli deneyim geliştirdiğini ve belirli bölgede hava savunma sistemi oluşturmak üzere ancak tarafların kendi sistemlerini koruması ve veri değişimine dayalı hukuki bir işbirliğinin kurulması kaydıyla ortaklaşabileceği tezi çerçevesinde sürdürülen müzakereler sonuçsuz kalmıştır.

*
Bu suretle güc dengesini sarsabilme niteliğiyle iki dev nükleer gücün rekabeti giderek daha çok ısınmış görünüyor.
ABD müzakereler sürecinde modifiye ettiği yeni Füze Savunma Sistemlerini, şimdilerde Rusya sınırına daha yakın bölgelerde konuşlandırıyor.
Akdeniz`de uçaksavar füze sistemi AEGİS ile donatılmış artan sayıda ABD gemisi endişe uyandırıyor.

*
Rusya ise Avrupa`nın ortasında Kaliningrad`da Atlantik Okyanusu`nun önemli bir bölümünü ve tüm Avrupa`yı izleyecek 6 bin km. menzilli ve 500 hedefi aynı anda izleme kapasitesine sahip Voronej radar istasyonunu,
Türkiye,Ortadoğu ve Afrika gibi büyük bir alanı tarayan bir benzerini de Karadeniz`in  kuzeyinde Krasnodor`da aktif  tutuyor.
Rusya; Doğu Avrupa, Kafkasya ve Orta Asya`da  Ortak Hava Savunma Bölgeleri`ne ilişkin hazırlanacak olan anlaşmaları imzalayacak olan katılımcı ülkelerin ihtiyaç duyacağı yeni nesil füze savunma sistemlerini tedarik edeceğinin garantisini veriyor!

*
Üstelik, diledikleri zaman Akdeniz`de, ABD`nin George Bush uçak gemisi refakatinde savaş gemileri, yanında  Rus Amiral Kuznetsov uçak gemisi ve savaş gemileri karşılıklı bayrak gösteriyor...

*
Tarafların hassasiyetleri mütemadiyen  yükseliyor.
Rusya`nın Kazakistan sınırları yakınında düzenlediği bir askeri tatbikat, ABD Dışişleri Bakanlığı`nca provakasyon olarak nitelendiriliyor.
Rusya,Ukrayna sınırında gerginliği tırmandırmakla suçlanıyor.
Rusya ise Ukrayna`da Donetz kenti çevresinin,neden alan hedefleri için tasarlanan çoklu roket atar sistemleriyle teçhiz edildiğini soruyor?

*
NATO Genel Sekreteri A.F.Rassmussen, Rusya`nın Ukrayna`ya müdahalelerinden ötürü Avrupa`da yeni güvenlik şartlarını oluştuğunu,NATO`nun yeni savunma planları hazırlayacağını açıklıyor.
Rusya`nın savunma ödeneklerini yüzde 50 oranında arttırmasına rağmen NATO ülkelerinin ortalama yüzde 20 oranında savunma bütçelerini azalttıklarından bahisle,
NATO ülkelerinden savunma ödeneklerini arttırmalarını, Karadeniz ve Akdeniz`deki askeri varlıklarını takviye etmelerini istiyor.

*
Ortadoğu`da ise ABD ve Rusya kutupları arasındaki ülkelerin ayrılıklarını müzakere ve barış görüşmeleriyle çözmesi, istikrara ve büyümeye fırsat tanınması süreci tıkanmıştır.
Merkezde İsrail-Filistin arasında barış, çevresinde Suriye iç savaşının önlenmesi, savaşı radikal boyuta taşıyan terörist unsurların yok edilmesi, yeni Suriye`nin kurulması,İran`ın nükleer programının engellenmesi, Sünni-Şii ekseninde yumuşama gibi konularda ABD çıkarları geriliyor...
Ortadoğu`da Rusya`nın jeopolitiğini yıkmak için onbinlerce İslamcı terörist üzerinden hamle üzerine hamle yapılıyor.

*
Dünyada bir kısmı şahıslarda,bir kısmı 200 cıvarında devlette ve yüzlerce suç şebekesinde yarım milyarı aşkın hafif ve küçük silah bulunmaktadır.
TürkiyeTSK`da 630 bin askerine, Emniyet`te 190 bin polise, 200 bin sertifikalı özel güvenlik görevlisi ve 85 bin köy korucusuna  hafif ve küçük silah temin ediyor.
Şahıslarda, PKK terör örgütü militanlarında ve suç örgütlerinde silah miktarıysa bilinmiyor...

*
Asya`da hegemonya siyasetine dayalı eski dünya güvenlik anlayışı yerine karşılıklı güvene, yarara, eşitliğe ve eşgüdüme dayalı  sürdürülebilir yeni bir güvenlik anlayışı gelişir,
Avrasya`da Ukrayna`nın Baltık`tan Karadeniz ve Hazar`a kadar olan bölgedeki rolü ABD-Rusya arasındaki hegemonya dengesi yeniden oluşturulur,
Ortadoğu`da jeopolitk dengeler yeniden oluşurken; 
Hiçbir ülkenin,gelişmiş bir askeri ittifakın bile 21. yüzyılın sorunlarıyla tek başına mücadele edemeyeceği, o yüzden işbirliğinin daha fazla zorluklar başlamadan kurulmasının tek etkili çözüm olduğunda pekişilerek işbirliği ruhunun geliştirilmesi gerekiyor.

*
Ama bütün ülkeler ve herkes silahlanıyor. Dünya sanki bir silah ormanına  dönüşüyor...Şeytanın işi silahı doldurmaktır ve  insanlık için "Adalet,Özgürlük ve Güvenlik" hayal oluyor...
Diğer Yazıları

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 433


Editör`den Size - Özel Haberler