AYDIN'DA DEPREM TATBİKATI YAPILDI

AYDIN'DA DEPREM TATBİKATI YAPILDI

Birinci derece deprem bölgesinde bulunan Aydın'da, Deprem Haftası kapsamında arama, kurtarma ve tahliye tatbikatı düzenlendi. T.C. Efeler Belediye Başkan Yardımcısı O. Derya Tıkır, “Deprem gerçeğini kabul etmemiz ve bu gerçeğe göre yaşamamız gerekiyor” dedi.03.03.2015 08:55

Aydın Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen tatbikata Aydın Vali Yardımcısı İbrahim Yurdakul, Aydın İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Alaaddin Yalçınkaya, Aydın İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Recep Coşkun, T.C. Efeler Belediye Başkan Yardımcısı O. Derya Tıkır, Aydın Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İbrahim Sevinir, daire müdürleri, AKUT, UMKE, AFAD, Aydın Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, 112 Acil Servis ekibi öğretmenle ve öğrenciler katıldı.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile AFAD koordinatörlüğünde, Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası kapsamında yapılan tatbikatta, deprem anında ve daha sonra enkaz alanının güvenliğinin sağlanması, çıkabilecek yangınlara karşı önlem alınması ve söndürülmesi, arama kurtarma faaliyetleri, acil afet sağlık hizmetleri, çıkarılan yaralıların hastaneye taşınması ve haberleşmenin anında sağlanması gibi uygulamalar yapıldı.

"AYDIN BİRİNCİ DEPREM KUŞAĞINDA"

Aydın ilinin birinci deprem kuşağında olduğunu ifade eden Coşkun, "Bilindiği gibi ilimizin tamamı 1. derecede tehlikeli deprem bölgesi durumundadır. İkimizde tarihsel dönemde 9 şiddetinde depremler meydana gelmiş, 1955 yılında Didim Balat'ta 7 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmiştir. Teorik olarak, yani bilim adamlarının görüşlerine göre bir yerde kaç büyüklüğünde deprem meydana geldiyse o yerde, er veya geç, aynı büyüklükte bir deprem daha meydana gelebilir. Biz de zamanı belirsiz olmakla birlikte, 7 büyüklüğünde olabilecek bir depreme göre hazırlıklı olmak durumundayız" diye konuştu.

"DEPREM GERÇEĞİNİ KABUL ETMEMİZ GEREKİYOR"

Deprem gerçeğini kabul ederek, her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmamız gerektiğini ifade eden T.C. Efeler Belediye Başkan Yardımcısı O. Derya Tıkır, "Uluslararası Afet Veri Tabanı bilgilerine göre bu deprem, dünyada 1900–2009 yılları arasında meydana gelen depremler arasında, 20 milyar dolar ile en fazla ekonomik kayıp yaratan 6. büyük depremdir. Aslında yaşanan bu felaketi, "doğal afet" olarak değil de, "doğal olmayan afet" şeklinde tanımlamak daha doğru olabilir. Niye aynı şiddette depremi Japonya’da, Amerika’da böyle yıkımlara neden olmuyor. Demek ki deprem’in getirdiği yıkım, kader değil, kaçınılmaz son değil. Demek ki bizde deprem değil, bina öldürüyor. Sık sık depremlerle karşı karşıya olduğumuz bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu gerçeği kabul edip, hazırlıklı olmak mecburiyetindeyiz" diye konuştu.

MAHSUR KALAN ÖĞRENCİLER KURTARILDI

Konuşmaların ardından deprem tatbikatı gerçekleştirilerek, siren sesinin ardından sınıflardaki öğrenciler tahliye edildi. İhbarı alan AFAT, UMKE, AKUT, itfaiye, polis ve 112 Acil Sağlık ekipleriyle Falco, hemen olay yerine geldi. Mahsur kalan öğrencileri kurtarmak için hepsi seferber oldu. Okul içinde mahsur kalan öğrencilerin bir kısmı itfaiye ve AKUT ekiplerince, bazıları da dağcılar tarafından halatlarla ve sedyelerle kurtarıldı. Bu sırada yaralı öğrencilerin sınıf arkadaşları polislerin üzerine yürüdü, olay yerine girmeye çalıştılar. Polis, bu öğrencilere müdahale etti. Tahliye edilen öğrenciler, okulun yan tarafında bulunan güvenli alana toplandı. Yaralı öğrencilere, sağlık görevlileri olay yerinde müdahale etti.


Etiketler: AYDIN'DA DEPREM TATBİKATI YAPILDI

Diğer Aydın haberleri

  • PAYLAŞ
rn

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

Editör`den Size - Özel Haberler
 
Tüm Kategoriler
 

Efehaber09.com Sitemizde yayınlanmasını istediğiniz:

reklam (1 aylık ücretsiz),
haber,

doğum-ölüm ilanı,
evlenme duyuruları,
arkadaş ve sevdiklerinize mesajlar ile
size ait şiir, yazı, resim ve videolarınızı
ÜCRETSİZ OLARAK

efehaber09@gmail.com e posta adresimize gönderebilirsiniz.